• VISUAL SYSTEM
  SOLUTIONS WHITEPAPERS

Visual Systems Whitepapers

We’re constantly working in partnership with renowned institutes and industry experts to generate insight into current and futureVisual technologies. Based on direct customer contact and in-depth analysis of the market, our research is an ideal source of information when you’re making your visual solutions purchasing decisions.

You’ll find all of our reports and research below.

 • Risk group information for laser based projectors

  Read about Panasonic laser projectors risk group classification and about the installation conditions to prevent any risk of light exposure.

  The potential hazard of using laser-based projectors with diffused light is equivalent to that of a conventional projector using a lamp light source. However, international safety standards specifically suitable for laser projectors have now been developed. It’s necessary for the user to understand the potential hazards of light exposure - but by setting installation conditions as described in attached whitepaper, it is possible to avoid the risk of light exposure.

 • Full Laser Light Source Projectors

  The latest generation of laser-light projectors delivers much enhanced brightness, making laser projection a reality for the largest halls in museums, galleries and education settings. The technology also enters the Rental & Staging sector with sufficient power for live public-facing performance in almost any indoor setting. ROI team’s evaluation has highlighted important operational and commercial gains for the three sectors.
  Read more here.

 • Long-Lasting Reliability and High Picture Quality with combined LED/Laser technology projection

  LED/Laser technology projectors provide both solid reliability and long lasting brightness unprecedented by conventional lamp-based projectors. 
  ROI Team analysed the market with the target to benchmark the performance of LED/ Laser projectors against conventional lamp lit models.

 • Projection Mapping Whitepaper

  Demand for projection mapping is growing. Over the past three years, both the number of projects and the revenue they have generated have grown, driven by the need of a broad range of organisations to respond to the growing sophistication of increasingly blasé, tech-saturated consumers. Projection mapping is a market enabled by a combination of the growing capability of projectors and the availability of cutting edge tools to enable the imaginations of creative designers to express themselves almost without restriction. 

 • Jak mohou zkušenosti založené na technologiích pomoci organizacím v rozvoji

  Do pěti let budou zkušenosti založené na technologiích představovat standard do té míry, že budou klíčové pro úspěch
  zábavy, vzdělávání a kultury. Přečtěte si o faktorech úspěchu a konkrétní případové studii týkající se zábavného parku Comics Station.

 • Proč je laserová technologie výhodná pro trh se živou zábavou

  Přečtěte si, jakým způsobem přispívá technologie laserových projektorů k trhu s pronájmy a přenosy v porovnání s projektory s konvenčními lampami. Kromě působivého 54% snížení nákladů na vlastnictví v průběhu celé životnosti v porovnání s modely využívajícími konvenční lampy eliminuje laserová technologie nutnost zálohy za chodu, a dokonce umožňuje využívat společnostem zabývajícím se pronájmy a přenosy nové obchodní modely.

 • Proč je technologie laserových projektorů výhodná pro muzea a výstavní haly

  Přečtěte si, proč je technologie laserových projektorů výhodná pro muzea a výstavní haly v porovnání s projektory s konvenčními lampami. Kromě minimální údržby, významné úspory prostoru a nižších emisí hluku a tepla nabízí laserová technologie také nižší náklady na vlastnictví v průběhu celé životnosti (nižší o více než 11 %).

 • Proč je technologie laserových projektorů výhodná pro sektor vyššího vzdělávání

  Přečtěte si, jakým způsobem přispívá technologie laserových projektorů k trhu vzdělání v porovnání s projektory s konvenčními lampami. Kromě jiného se zjistilo, že laserová technologie umožňuje jasnější a lepší projekci (kumulativní světelný výkon je vyšší o 22 %) a nižší náklady na vlastnictví v průběhu celé životnosti (nižší o více než 11 %).