Projektory Panasonic vytvořily největší stálou videoinstalaci na světě CZH

Společnost Panasonic Business ve spolupráci se společnostmi MEJV (Man Empty Joint Venture), RES (Realtime Environment Systems Ltd) a filmovým institutem v Dauhá DFI (Doha Film Institute) vytvořila největší stálou videoprojekci na světě, umístěnou v Národním muzeu Kataru.

Organizace QMA pověřila firmu MEJV, aby připravila a nainstalovala celoplošný AV design, expozice a připravila speciální zážitky pro návštěvníky.

Národní muzeum Kataru, které bylo oficiálně otevřeno ve středu 27. března, navrhli architekti studia Ateliers Jean Nouvel. Připomíná slavný symbol pouštní růže a sestává ze 130 vzájemně propojených disků. Tématická budova zasazená do scenérie města Dauhá získala ocenění za nejlepší návrh a konstrukci fasády ‘(Best Façade Design and Engineering)’ za rok 2017 udělované sdružením evropských architektů LEAF (Leading European Architects Forum).

Interiér muzea spolu s honosným exteriérem je vzorem pro atraktivní experimentální muzea po celém světě. Páteří projektovaného obsahu, který je navržen pro účely vzdělávání návštěvníků napříč velmi individuálními galeriemi a třemi kapitolami – ‘Počátek, Život v Kataru a Budování národa’ – jsou AV technologie.

Výsledkem spolupráce společností MEJV, RES a DFI je multimediální obsah promítaný pomocí 172 platforem mediálních serverů s využitím softwaru Avolites Ai, což umožňuje reprodukovat video s velmi vysokým rozlišením.

Společnosti DFI, MEJV a RES musely také vybrat tu nejlepší AV technologii, kterou se stalo 112 projektorů Panasonic 4K nainstalovaných napříč osmi galeriemi. Jejich hlavním úkolem je mapování projekcí vytvořených devíti různými místními filmovými režiséry. Pro plánovaný projekt byl vybrán typ PT-RQ13K, hlavně díky jeho 3čipovým DLP™ laserovým diodám, které zajišťují nejvyšší kvalitu 4K obsahu. 

Projekt mimo jiné vyžadoval projektory, které by se vešly do co možná nejmenšího pouzdra a umožnily tak flexibilitu při instalaci velkého počtu projektorů napříč mnoha místnostmi muzea, exponáty a v rámci struktury budovy.  

Mark Calvert, výkonný ředitel společnosti Realtime Environment Systems Ltd, uvedl: „Po rozsáhlém průzkumu trhu jsme pochopili, že projektory PT-RQ13K jsou nejen schopné zajistit nejlepší kvalitu obrazu, ale jsou také maximálně kompaktní a pro potřeby této instalace jsou naprosto ideální. Obsah projekce je nejpůsobivější přehlídkou špičkového videomapování a prezentace příběhů, jež jsou nedílnou součástí zážitků návštěvníků v prostorách moderních muzeí. Vše v neuvěřitelně vysokém rozlišení díky 4K obrazu vytvářenému projektory a díky speciálnímu softwaru AiM Codec společnosti Ai. Byli jsme ohromení tím, jak tyto technologie společně dokážou promítat úžasné filmy.“

V celém muzeu jsou promítány desítky filmů spojujících historii, současnost i kulturu Kataru. Sedm z našich galerií promítá od podlahy až po strop filmy vyprávějící podrobný příběh exponátů, sbírek a historie v regionu.

Na závěr Mark Calvert dodal: „Při otevření muzea veřejnosti jsme byli maximálně ohromeni. Muzeum nabízí přesně to, co NMoQ a MEJV zamýšleli vytvořit – vtáhnout návštěvníky do kultury Kataru. S AV technologií a natočeným obsahem se historie této země stala mnohem přístupnější a zajímavější pro širokou veřejnost.

Při tom bychom se neobešli bez pomoci od našich partnerů, jako je například Panasonic. Po vyhodnocení konečného výsledku můžeme konstatovat, že veškerá tvrdá práce vynaložená v předchozích pěti letech opravdu stála za to.“