Phone number:

Studie Panasonic: Projektory předběhly v oblibě LED obrazovky

Evropské společnosti zabývající se pronájmem pódiového vybavení vyzdvihují kreativní, komerční a provozní výhody při používání projektoru Panasonic RQ50K.

Praha, 16. září 2020 – Podle nejnovější studie společnosti Panasonic nahrazuje nejnovější generace 3čipových DLP laserových projektorů LED stěny jako kulisa živých vystoupení na jevištích. Děje se tak díky jejich  kreativním, obchodním a provozním výhodám.

Studie čerpá ze zkušeností největších evropských společností zabývajících se pronájmem  a instalací pódiového vybavení, jako jsou například belgická společnost AED Group a italská společnost STS Communication. DLP projektor s výkonem 50 000 lumenů a třemi čipy, poskytuje nativní 4K obraz spolu s  bezlampovým a bezfiltrovým provedením s hermeticky uzavřenou optickou cestou. Bez údržby tak funguje až  20 000 provozních hodin.

Výsledky se shodují, že provoz projektorů je snazší a nákladově efektivnější. Obrazový výkon a spotřeba energie jsou na obdobně velké zobrazovací ploše stejně dobré nebo lepší než při u LED zobrazovače. Projektory přináší také rozmanitější kreativní možnosti díky schopnosti snadněji vytvářet plovoucí obrazovky a jejich různé tvary zobravané plochy. Snáze se u projektorů nastavuje také rozlišení a úroveň jasu obrazu pro detailní záběry kamery.

Při běžném nasazení a použití 4 LED obrazovek, každá o rozměrech 9,6 m x 6 m, s obrazem ve 4K rozlišení zaznamenaly tyto společnosti řadu významných úspor díky použití projektorů ve srovnání s LED obrazovkami:

  • Dobu kontroly a přípravy zařízení před akcílze zkrátit z týdne na méně než 1 den. 
  • Přepravní požadavky klesly, ze 70 přepravních boxů na pouhých 5.
  • Doba instalace se snížila ze 110 na 40 člověkohodin.
  • Spotřeba energie byla u LED zobrazovačů 2krát až 3krát vyšší, přičemž poskytovala stejnou úroveň jasu.

„LED obrazovky se staly jedničkou na trhu při použití jako video stěny a kulisy, protože nabízený jas a kontrast obrazu byly bezkonkurenční. Uvedení projektoru Panasonic RQ50K začalo tento trend rychle měnit,“ uvedl Hartmut Kulessa, evropský marketingový manažer společnosti Panasonic Business. „Společnosti zabývající se pronájmem pódiového vybavení si rychle uvědomily, že jde o převratnou novinku, která přináší celou řadu nových komerčních a provozních výhod včetně obrazového výkonu a kreativní flexibility. LED displeje tak překonávají na plné čáře.“

„Studie společnosti Panasonic se jako první snaží všechny výhody identifikovat a zachytit. Díky tomu ostatní uvidí, jak nová technologie mění dynamiku poskytování kreativních kulis při organizování živých vystoupení a pódií pro televizní přenosy.“

Kopii studie s názvem Návrat laserového projektoru pro jevištní kulisy naleznete zde.