• play
  • Visual System Solutions

    Combining rock solid reliability, unsurpassed quality, and industry-leading technological developments, Panasonic Visual System Solutions offers you some of the world’s most innovative products in projectors, professional displays and Video Conferencing.

    HDVC Displays Projectors

What's new?

20,000 lumens laser projector to be world’s smallest and lightest

Panasonic has released further specifications on the PT-RZ21K at InfoComm 2017, a filter-less laser light source successor to Europe’s best selling high-brightness projector.

RIBA achieves a technology blueprint

The Royal Institute of British Architects has used Panasonic technology to help create unique event spaces, with integrator Insight Visual Systems installing a statement 98-inch 4K display in the organisation’s reception area alongside two 65-inch Full HD panels.

Nejmenší a nejlehčí 20 000lumenový laserový projektor na světě

Společnost Panasonic odhalila na veletrhu InfoComm 2017 další parametry modelu PT-RZ21K. Pokud jde o laserové světelné zdroje, jedná se o bezfiltrového nástupce evropského bestselleru mezi projektory s vysokým jasem.

Panasonic set to take the stage at Prolight + Sound 2017

Panasonic will highlight its connected solutions for live events at Prolight + Sound in Frankfurt (4-7 April), showcasing a number of collaborations with live event specialists. 

Facing off to security challenges at SCL Tigers
Facing off to security challenges at SCL Tigers. Top Swiss ice hockey club SCL Tigers have put the freeze on disruption at matches thanks to the...
Prolight + Sound 2017

Prolight + Sound 2017. Experience a new level of event production and recording.

Panasonic swaps out professional display warranty

Panasonic swaps out professional display warranty. Panasonic customers are set to benefit from improved support to their professional display equipment,...

Řada projektorů Panasonic rozsvítí veletrh ISE 2017

Dnes (v úterý 7. února 2017) oznámila společnost Panasonic uvedení nového 20 000lumenového laserového projektoru, bratříčka modelu PT-DZ21K, který se stal celoevropsky nejprodávanějším projektorem s vysokou svítivostí.

Panasonic představuje novou řadu přenosných projektorů

Společnost Panasonic dnes (7. února 2017) na ISE2017 v Amsterdamu ohlásila uvedení nové řady intuitivních a odlehčených přenosných projektorů s vysokým jasem určených pro firmy a segment vzdělávání.

Panasonic portable projection range promises speedy startup

Panasonic has today announced a range of user-friendly, high-brightness and lightweight portable projectors for education and corporate environments at ISE2017 in Amsterdam.

Společnost Panasonic uvádí na trh laserového nástupce nejvytrvalejšího projektoru v celém odvětví

Společnost Panasonic na ISE 2017 představí nový projektor se světelným tokem 20 000 lumenů, laserového bratříčka modelu PT-DZ21K, který se stal celoevropsky nejprodávanějším projektorem s vysokou svítivostí.

Společnost Panasonic uvádí na trh cenově dostupné interaktivní tabule

Společnost Panasonic uvádí na trh dva nové displeje s dotykovým panelem, které zajistí lepší cenovou dostupnost digitálních bílých tabulí pro firmy a segment vzdělávání.

Společnost Panasonic uvádí na trh propojenou videostěnu s podporou 4K

Společnost Panasonic se chystá uvést na trh novou řadu LCD videostěn LFV8, která v konfiguraci 2x2 a dále dokáže prostřednictvím funkce DisplayPort zobrazovat ve 4K.

Společnost Panasonic odhaluje řadu displejů E-LED

Společnost Panasonic na veletrhu ISE 2017 poprvé představila řadu SF2. Jde o novou řadu displejů E-LED pro oblast digital signage.

Přenos dat prostřednictvím světla se díky zařízení Panasonic LinkRay stává skutečností

Platforma pro světelnou distribuci dat představená jako koncept na veletrhu ISE 2016 brzy spatří světlo světa.

Panasonic LinkRay makes data transmission through light a reality

The light based data distribution platform, introduced as a concept by Panasonic at ISE 2017, is set to be rolled out.

Panasonic unveils E-LED display series

Panasonic has previewed the SF2 series, a new range of E-LED display panels engineered for digital signage, at ISE 2017.

Panasonic launches 4K daisy-chain video wall

Panasonic is set to launch a new LCD video wall range, the LFV8 Series, with the ability to display 4K images in a 2x2 configuration and larger using DisplayPort.

Panasonic launches ‘affordable whiteboard’ technology

Panasonic will introduce two new touch-panel displays, which promise to make digital whiteboard communication affordable for business and education.

Společnost Panasonic obnovuje řadu přenosných projektorů

Společnost Panasonic oznámila dvě nové řady přenosných projektorů, které obsahují i nové modely pro projekci na krátkou vzdálenost, poskytující delší životnost, vyšší jas a možnosti bezdrátového připojení pro bleskové uvedení do provozu ve školách a jednacích sálech.

Navštivte nás na veletrhu ISE 2018

Pro více informací a vstup zdarma, klikněte zde

Social Media

See our latest Case Study videos and stay connected with us