• O Toughbook

20 let Toughbooku… který se zrodil díky celoživotnímu naslouchání zákazníkům z řad profesionálů

Panasonic Toughbook sice oslaví 26. září 2016 své 20. výročí, ale hodnoty, na kterých je tato řada předních odolných mobilních zařízení postavena, spočívají v celoživotním naslouchání potřebám profesionálních zákazníků.

Linie předků Toughbooku sahá téměř 30 let nazpět do roku 1987, ve kterém společnost Panasonic začala získávat zkušenosti s výrobou přenosných počítačů a fungovat jako prvovýrobce.  Trh se ale začal poměrně záhy zajímat o profesionální odolnou výpočetní techniku s vyšší životností a nižšími náklady na vlastnictví. Když si tohle společnost Panasonic uvědomila, začala s přípravou vývojových plánů a nakonec postavila v japonském Kobe speciální továrnu na výrobu odolných notebooků.

Ale toto prozření založené na zpětné vazbě a požadavcích zákazníků samo o sobě nestačilo a nebylo jedinou důležitou přísadou do toho receptu na úspěch, který dnes Toughbook zažívá. Další nedílnou součástí je takřka až obsesivní touha vynalézat, vyvíjet, stavět, testovat a přivádět na trh dokonalá odolná mobilní výpočetní zařízení určená pro všechny mobilní pracovníky – bez ohledu na jejich pozici nebo pracovní prostředí.

Řadě Panasonic Toughbook se podařilo dosáhnout několika prvenství, která sloužila a slouží jako standard pro odolnou mobilní výpočetní techniku 20. a 21. století. Je to dáno kombinací více faktorů, mezi které patří naslouchání hlasu trhu a vášeň pro pečlivý vývoj.

 

1994: CF-41

Světově první notebook s jednotkou CD-ROM

Tento technologický pokrok umožnil získat při práci v terénu přístup k obrovskému množství dat na externích médiích. Navíc šlo o první výpočetní zařízení, které ve své konstrukci uplatnilo slitinu hořčíku (kvůli pevnosti a odolnosti). Zařízení položilo základy budoucí řady Toughbook.

 

1996: Toughbook CF-25

Zrození Toughbooku

Model CF-25, někdy se mu říká první poloodolný Toughbook, disponoval konstrukcí, která dokázala přežít pád ze 70 centimetrů a vykazovala odolnost vůči prachu a vlhkosti. Tento průkopnický model obsahuje prvky, které se později staly základem budoucích modelů Toughbooku.

 

1999: Toughbook CF-27

Světově první integrované funkce GSM a WAN a dotyková obrazovka

Toto zařízení se zapsalo do historie, a to hned z několika důvodů. Jde o světově první notebook s integrovanými funkcemi GSM a WAN, které umožňovaly mobilním pracovníkům komunikovat navzájem, s kanceláří i vnějším světem. Zařízení bylo navíc prvním Toughbookem ve variantě s dotykovou obrazovkou a zároveň prvním modelem s pevným diskem obklopeným gelem a pěnovým blokem, které jej na jednu stranu zajišťovaly a na druhou stranu pohlcovaly účinků nárazů. Další prvenství v oblasti konstrukce odolných notebooků.

 

2001: Toughbook CF-07

Inovativní odolný minipočítač s mobilním bezdrátovým displejem

Minipočítač Toughbook CF-07 vkročil díky revolučnímu bezdrátovému displeji na panenskou půdu. Samotný počítač mohl s odděleným displejem komunikovat až na 50 m, což do pracovního prostředí vneslo dosud nepoznanou úroveň flexibility a mobility.

 

2009: Toughbook CF-U1

Světově první ultramobilní počítač – stírání rozdílů mezi notebookem a handheldovými zařízeními

Model CF-U1 povýšil to nejlepší z odkazu odolných Toughbooků na mobilnější handheldovou úroveň. Obsahoval kompletní operační systém Windows a celou řadu integrovaných prvků (například čtečku čárových kódů, čtečku otisků prstů a kameru). A vzhledem k inkorporaci baterie vyměnitelné během provozu získali mobilní pracovníci ještě větší svobodu.

 

2012: Panasonic Toughpad

Představení odolných tabletů Toughpad

Produktová řada Panasonic Toughpad je cílena speciálně na profesionální použití a obsahuje funkce, jakými spotřební zařízení nedisponují. Tato řada tabletových počítačů se vyznačuje extrémní výdrží, odolností vůči pádu z výšky a odolností vůči prachu, polití vodou a vysokým teplotám.

 

2015: Toughbook CF-20

První odolný notebook na světě s oddělitelným displejem

Spojení odolného tabletu a notebooku přináší mobilním pracovníkům bezkonkurenční svobodu při používání. Plně odolný notebook s oddělitelným tabletem lze používat v 6 různých režimech, které vyhoví všem profesionálním potřebám.

 

Špička na trhu odolných zařízení

Nejnovější analýza společnosti VDC Research ukazuje, že společnost Panasonic na evropských trzích s odolnými notebooky a tablety dominuje. V roce 2015 měla v případě odolných notebooků a konvertibilních zařízení celkem 66% podíl na trhu a v případě odolných tabletů 59% podíl. V roce 2015 se v Evropě rámci řady Panasonic Toughbook a Toughpad prodalo víc odolných notebooků a tabletů, než kolik prodala celá konkurence dohromady.

Produkty používají přední hráči na trhu, kteří využívají mobilní pracovníky, a to takřka ve všech sektorech, mezi které se řadí například doprava, logistika, maloobchod, služby, telekomunikace, výroba, automobilový průmysl, záchranné služby a ozbrojené složky. Zařízení se proslavila svou odolností, a tak procházejí tzv. „mučením“. Jde o 11 testů, které zajišťují splnění striktních specifikací ve vztahu k odolnosti vůči vlhkosti, odolnosti vůči vibracím, odolnosti vůči pádu a otřesům, testování v extrémních podmínkách, odolnosti vůči částicím, odolnosti vůči teplotě, odolnosti vůči tlaku, testování elektromagnetické interference (EMI) a elektromagnetické kompatibility (EMC), testování stupně krytí IP65 a testování UL 1604. Novináři z celého světa navíc zařízení testují velmi kreativními způsoby. Vyhazují je například do vzduchu, přejíždějí je tanky a topí je ve vodě. Divize Panasonic Toughbook coby dodavatel nejodolnějších zařízení pro profesionální použití si díky tomu vysloužila pověst legendy.

 

Vášeň pro budoucnost

Vášeň, která se stala hnacím motorem společnosti při honbě za dokonalým profesionálním výpočetním zařízením určeným pro pracovníky bez ohledu na obor nebo pracovní prostředí, stále silně žhne. A společnost navíc intenzivně naslouchá požadavkům zákazníků nejen v oblasti hardwaru, ale i v oblasti mobilních řešení pro průmysl.

Tým společnosti Panasonic tedy pokračuje v uvádění celé řady menších odolných handheldových zařízení s integrovanými řešeními, na kterých lze krásně dokladovat ambice pro tento trh. Například nejnovější handheldové tablety Panasonic Toughpad FZ-F1 a FZ-N1 jsou nejlehčími plně odolnými handheldovými tablety pro firmy na světě. Přístroj lze snadno používat a držet jednou rukou díky integrované zešikmené čtečce čárových kódů umístěné vzadu, která chrání před opakovanou zátěží a zvyšuje tak produktivitu práce. Zařízení je navrženo pro poštovní a kurýrní pracovníky, sklad, maloobchod, výrobu, terénní a záchranné služby a disponuje rozhraním pro hlasové i datové služby. Je vybaveno pasivním i aktivním perem, které umožňuje přesnější zachycení podpisu.

Společnost Panasonic navíc svou činnost rozšířila o maloobchodní elektronické prodejní místo (POS) a mobilní platby a představila působivou novou řadu mobilních aplikací a platebních řešení pro maloobchod. Společnost využila své dobré pověsti v této oblasti a uvedla na trh nejnovější verzi populárního tabletu Toughpad FZ-M1 s kamerovou technologií 3D Intel® RealSenseTM, od kterého si v odvětví maloobchodu a logistiky slibuje menší zemětřesení. Pokud bychom vzali aplikace pro mapování prodeje, design a simulace, hned se nabízí například řešení, při kterém by si zákazníci mohli zobrazit, jak by určité předměty (například nábytek) vypadaly u nich doma. V logistické a skladové stránce maloobchodu by se zase kamera dala využít k okamžitému zjištění rozměrů krabic pro expedici anebo k vyhodnocení skladových prostor a kapacit.

Další oblast potřeb zákazníků tkví v sofistikovaných dokovacích řešeních pro řadu odolných zařízení, která by mobilním pracovníkům umožnila využít potenciál zařízení ve vozidle. Společnost Panasonic proto založila divizi Global Docking Solutions (GDS).

Tým GDS sídlí ve společnosti Panasonic Manufacturing UK Ltd. ve velšském Cardiffu a má za sebou mnohaleté zkušenosti s integrací dokovacích řešení Panasonic do všech typů vozidel. Tento tým se interně zabývá konstrukcí, vývojem a certifikací svých specializovaných dokovacích řešení, a tím zajišťuje, že všechna dokovací řešení přijdou na trh ve stejnou chvíli jako související produkty z řady Toughbook nebo Toughpad.

Kromě navrhování a vývoje patentovaných doků do vozidel má tým GDS interní přístup k nejnovějším interním technologiím pro 3D snímkování a rychlou výrobu prototypů. Díky tomu je schopen bleskově reagovat na jakékoli požadavky klientů v oblasti vývoje řešení na míru.

Řada řešení Panasonic Toughbook a Toughpad se i nadále rozvíjí, ale základy našeho úspěchu v minulých více než 20 letech při této evoluci neopustíme,“ uvedl generální ředitel evropské divize Panasonic Computer Product Solutions, pan Kevin Jones. „I nadále budeme naslouchat našim zákazníkům a vyvíjet řešení pro jejich mobilní pracovníky, která poslouží ke zvýšení produktivity a snížení nákladů. Spolu s partnery budeme pokračovat v inovacích funkcí a ergonomického designu a přinášet tak profesionální řešení, která zákazníkům umožní překonávat ty nejnáročnější úkoly.

Nick Parker, korporátní viceprezident pro divizi OEM ve společnosti Microsoft Corporation, okomentoval budoucí směřování společnosti Panasonic následovně: „Naše strategie a vize jsou v naprostém souladu s tím, co dělá Panasonic se svou produktovou řadou Toughbook. Jelikož v dnešním světě hrají prim mobilní a cloudové služby, je přirozenou snahou být v oblasti mobilních zařízení a službách produktivity nejlepší,“ řekl korporátní viceprezident pro divizi OEM ve společnosti Microsoft Corp. „Systém Windows 10 nám umožňuje posouvat hranice moderní výpočetní techniky a přinášet na trh nové strhující možnosti v oblasti softwaru a služeb. Průmysloví partneři, jako je Panasonic, ale také posouvají hranice díky svému fantastickému novému hardwaru, který tyto nové věci uvádí neuvěřitelným způsobem v život.

Po celých těch dvacet let vývoje Toughbooku využívali lidé ze společnosti Panasonic maximálního výpočetního potenciálu a spolehlivosti procesorů Intel a podařilo se jim vytvořit jeden z nejodolnějších počítačů na světě,“ dodal Navin Shenoy, korporátní viceprezident a generální manažer skupiny Client Computing Group ve společnosti Intel Corporation. „Jsme pyšní na to, že se technologie Intel mohla podílet na úspěchu Toughbooku a v nadcházejících letech se těšíme na další skvělou spolupráci se společností Panasonic.