• Studiové kamery Panasonic v
    přenosovém
    voze SAT Plus

Studiové kamery Panasonic v přenosovém voze SAT Plus

Zajištění televizního přenosu z terénu má svá specifika a vyžaduje na místě veškerou nezbytně nutnou techniku. Podle charakteru události to obvykle znamená dostatečný počet kamer, techniku pro režii, střih a zařízení pro opakování záznamu, zvukových mixážních pultů, korekčních jednotek a alespoň minimální zázemí pro kabeláž. To lze zajistit přenosovým vozem, který si navrhla a postavila společnost SAT Plus.

"Aktuální podoba přenosového vozu umožňuje pořizovat záběry ve 4K rozlišení, a zákazníci tak mohou získat záznam ve špičkové kvalitě pro budoucí zpracování. V současnosti se sice v tomto rozlišení standardně nevysílá, nicméně kvalitativní rozdíl je natolik významný, že z pohledu archivace pro pozdější využití je vhodné o 4K uvažovat.“

Společnost SAT Plus se zabývá návrhem a stavbou televizních studií a zajišťováním služeb spojených s televizními přenosy a natáčením televizních pořadů. Když poprvé vznikla potřeba zajistit pro zákazníka natáčení a přenos mimo televizní studio, navrhli jsme z ekonomických důvodů rackové řešení, které se umístilo do jakéhokoliv vozu. Znamenalo to sbalenou techniku přivézt na požadované místo, vyložit ji, zprovoznit – a po dokončení natáčení techniku zase sbalit, naložit a odvézt. Pomocné práce tak byly poměrně náročné, a to nejen věcně, ale také časově – obvykle zabraly 4-5 hodin před přenosem a stejně i po něm. Produkční tým byl navíc silně závislý na lokálních podmínkách.

Po dobu cca 10 měsíců byly nejprve využívány klasické reportážní P2 kamery Panasonic. Vzhledem k technologickému pokroku a jednodušším možnostem řízení jednotlivých obrazových signálů z kamer bylo rozhodnuto o výměně za studiové kamery Panasonic AK-UC3000.

„Při návrhu přenosového vozu jsme přesně věděli, co potřebujeme a jaké uspořádání bude ideální pro naplnění našich požadavků. Výsledná podoba zohledňuje nejen funkční pohled, ale také podporu natáčení v minimálním počtu lidí.“

Součástí přenosového vozu je tak nyní 6 studiových kamer Panasonic AK-UC3000 doplněných o objektivy Fujinon ZA12X4.5BRDX a Fujinon XA20SX8.5BERM se zakamerovým ovládáním, které poskytují signál i ve 4K rozlišení. Díky tomu je možné zajistit přenos nebo záznam v UHD kvalitě i pro budoucí očekávané vysílání přes DVB-T2 nebo již stávající satelitní kanály.

Samotný přenos je většinou zajišťován pomocí internetové konektivity v místě TV přenosu, nicméně v případě její nedostupnosti má tým k dispozici speciální technologii umožňující Full HD vysílání i prostřednictvím 4G sítě mobilních operátorů.

„Přenosový vůz jsme vybavili studiovými kamerami Panasonic, které se mohou pochlubit nejlepším poměrem cena/výkon. Oproti původním reportážním kamerám máme k dispozici velké hledáčky, pokročilé obrazové korekce pro snadné sladění výstupů z jednotlivých kamer nebo pohodlnou konektivitu zajišťovanou jedním kabelem ke každé kameře. Prostě vlastnosti, díky kterým je naše práce jednoznačně efektivnější a umožňují nám splnit náročné přenosové požadavky, včetně podmínek velkých akcí“ říká Milan Hanuš, spolumajitel společnosti SAT Plus.

„V rámci dalšího projektu jsme navíc technicky vybavili ještě jeden prakticky identický vůz a máme tedy k dispozici další šestici kamer Panasonic AC-UK3000. Můžeme tak našim klientům poskytnout špičkové služby za přijatelných podmínek, a to s využitím až 12ti studiových kamer ve 4K rozlišení, který nemá v České republice a na Slovensku reálnou konkurenci. Jinými slovy se i v oblasti produkce držíme našeho základního přístupu nabídnout zákazníkům maximální užitnou hodnotu. A právě technologie značky Panasonic nám v tom výrazně pomáhají,“ dodává M. Hanuš.