Zákaznické úpravy

Montáž počítače do vozů?

Jediné univerzální řešení neexistuje

V celé Evropě je nespočet odvětví, která mají jednu věc společnou. Tisíce, možná milióny pracovníků v terénu v nich při své každodenní práci nedají bez mobilních technologií (například notebooků a tabletů) a užitkových vozidel ani ránu.

Firmy čím dál tím častěji uznávají, že bezpečné dokování a upevnění těchto mobilních počítačů ve vozidlech přináší určité výhody. Počítače upevněné ve vozidlech lze připojit ke zdrojům napájení, kancelářským systémům a aplikacím, komunikačním technologiím, softwaru pro plánování a řízení práce a dalšímu podpůrnému firemnímu zázemí. Tím dochází k podstatnému zvýšení produktivity, efektivity, ke snížení nákladů a v neposlední řadě také ke zlepšení služeb zákazníkům.

Komerční výhody jsou zřejmé na první pohled a nepochybně zajistí rychlou návratnost investice. Co tedy brání zavedení dokovacích stanic a držáků pro počítače do firemních vozidel? 

Jeden z nejčastějších argumentů zní – individualizace a design.

 

Specializace na denním pořádku

Telekomunikace, služby, záchranné služby a logistika, to jsou odvětví, kde technici v terénu a pracovníci často cestují v užitkových vozidlech s notebooky a tablety, a specializace je zde na denním pořádku.

Úprava jejich vozidel odpovídá přesně náplni jejich práce. Jsou zkonstruována dle požadavků pracovního prostředí, vybavena těmi správnými nástroji, mají speciálně navržené uspořádání sedadel, komunikační vybavení a technologie zprostředkovávající informace o řidiči a záznam. Uspořádání, specifikace a vůbec celkový design (interiéru i exteriéru) vozidla se tedy u jednotlivých firem často značně liší.

A to samé platí pro speciálně uzpůsobené mobilní technologie, včetně notebooků a tabletů, které terénní pracovníci vozí s sebou. V mnoha případech se počítače vyznačují „odolnou úpravou“, což znamená, že jsou od základů sestaveny tak, aby zvládly provoz v terénu, a leckdy tedy v náročném prostředí. Hravě si poradí s nárazy, otřesy, pády, politím, poškrábáním, promáčklinami, prudkými změnami teplot i extrémním teplem. Srovnáte-li je s typickými „spotřebními“ mobilními zařízeními pro každodenní použití, zjistíte, že se liší velikostí, tvarem i parametry.

Dokonce i v kategorii odolných zařízení najdete u každé firmy jiné parametry. A různé požadavky na konektivitu pak často vyžadují také například různé porty, různé WiFi moduly, zdroje napájení nebo přístupy k aplikacím.

Máte-li tedy vozidla a mobilní technologie upravené dle speciálních požadavků, pak se standardním držákem asi moc nepochodíte.

 

Zakázková řešení od světového lídra

Existují však alternativy. Společnost Panasonic, která je světovou špičkou v oblasti odolných notebooků a tabletů, totiž nabízí řadu speciálních dokovacích řešení s možností montáže do celé škály vozidel od klasických vozů přes dodávky a vozy 4x4 až po vozidla záchranných služeb. A pokud bude mít daná firma nebo klidně i jednotlivec specifické designové požadavky, společnost Panasonic dokáže sestavit a nainstalovat taková ergonomická řešení, která budou zohledňovat dostupný prostor i požadavky uživatelů.

Tým pro zakázková dokovací řešení společnosti Panasonic sestává ze specialistů na instalaci a design dokovacích stanic, kteří jsou schopni připravit celou řadu dokovacích variant:

  • Dokovací stanice na palubní desce – zde jsou dokovaná zařízení ve vozidlech umístěna nejčastěji. Uživatel má k zařízení i všem příslušným aplikacím snadný přístup, pohodlně na dosah ruky, aniž by mu cokoli bránilo ve výhledu.
  • Dokovací stanice vzadu – pracovníci mohou svá zařízení používat ze zadní části svého vozidla, kde jsou zároveň bezpečně uložena tak, aby je nikdo neviděl. Existuje zde možnost připojení k druhé obrazovce v kabině vozidla.
  • Dokovací stanice vpředu – tento typ dokovacích stanic lze nainstalovat do přihrádky spolujezdce, pod sedadlo nebo vedle řidiče. Obvykle bývají připojeny k druhé obrazovce kvůli obsluze softwaru pro plánování práce za jízdy.
  • Připojená druhá obrazovka – může jít například o integrované obrazovky ve středové konzoli palubní desky nebo obrazovky vysouvané ze stropu, které umožní práci i přesto, že je dokované zařízení umístěno v jiné části vozidla.

Firmy v celé Evropě již tuto míru individualizace a zakázkové výroby hojně využívají a nemohou si ji vynachválit. Nejvhodnější řešení vyhovující jejich potřebám totiž hledají přímo ve spolupráci se společností Panasonic.

Specifikace speciálních vozidel Vauxhall Special Vehicles pro policii Hertfordshire byly poskytnuty týmu CAD designérů ProService společnosti Panasonic, aby mohli vyvinout dokovací stanici, která splňuje specifické požadavky policistů a vozidla samotného.  Řešení bylo doplněno kompatibilní dotykovou obrazovkou a komunikačními prvky, které byly dodány společností Panasonic.

Mark Dawson, manažer programu transformace pro silniční provoz, pro AA, uvádí: „Společnost Panasonic od základů navrhla naše nové tenké dokovací zařízení instalované na přístrojovou desku. Bylo velice důležité, aby bylo možné dokovací stanici otočit směrem k pracovníkovi nebo ke straně spolujezdce. Mezi další důležité požadavky pro návrháře patřila průchozí anténa pro zlepšení připojení k mobilním sítím a připojení externího GPS modulu k lokalizaci zákazníků. Součástí byl také přístup k několika portům na zařízení, např. LAN a VGA.“
 

Není pochyb o tom, že individualizace je jen jedním z mnoha aspektů, které se při rozhodování o příslušném dokovacím řešení pro užitková vozidla berou v úvahu. Kompletní představu o tom, co je třeba brát v potaz, získáte v této obsáhlé zprávě, kterou nedávno zveřejnila společnost Panasonic.