TOUGHBOOKy společnosti Panasonic pomáhají studovat kytovce ve Středomoří

Zařízení TOUGHBOOK společnosti Panasonic využívají vědci v rámci projektu ACCOBAMS při mapování a studiu kytovců ve Středozemním a Černém moři

PRAHA, 28. dubna 2020 – V souvislosti s nejistými dopady změny klimatu a vzrůstající lidskou činností na moři vstoupila v roce 2001 v platnost Dohoda o zachování kytovců v Černém moři, Středozemním moři a v přilehlé atlantské oblasti (ACCOBAMS), kterou k dnešnímu dni podepsalo 24 zemí[1]. Jejím cílem je chránit a studovat populace mořských živočichů v dotčených oblastech. V tomto rámci a s cílem vytvořit sdílené znalosti se také zrodila Iniciativa pro průzkum ACCOBAMS (ASI), program spolupráce a koordinace monitorování, který v oblasti Středomoří a Černého moře vyhodnocuje životní podmínky populace kytovců na regionální úrovni.

Iniciativa pro průzkum oblasti ACCOBAMS provedla mise zaměřené na sběr dat a monitorování v létě 2018 a 2019 a nyní přechází do své závěrečné fáze. Do úsilí o ochranu živočichů je zapojeno 20 zemí a více než 30 organizací.

Iniciativa pro průzkum oblasti ACCOBAMS je vůbec prvním průzkumem svého druhu ve Středozemním a Černém moři, a proto vyžadovala velké úsilí. Více než 100 vědeckých pozorovatelů, kteří se projektu zúčastnili, pracovalo na moři a ze vzduchu pomocí 8 letadel a 6 lodí; během přibližně 4 měsíců práce v terénu dokázali pokrýt většinu Středozemního a Černého moře a nacestovali celkem více než 92 000 km po vyznačených trasách vybraných pomocí specializovaného statistického softwaru.

Sběr dat probíhal částečně přímým pozorováním a částečně pomocí specializovaných přístrojů. Týmy pracující na palubách letadlech létaly nad vybranými oblastmi ve výšce asi 600 stop a při udržování konstantní rychlosti prováděly pozorování hladiny moře, aby zachytily jednotlivá zvířata nebo jejich skupiny; v některých případech nad nimi létali vícekrát, aby mohli pořídit fotografie. Lodě umožnily shromažďovat vizuální data prostřednictvím pozorování, a rovněž akustická data. To bylo možné díky použití specializovaných přístrojů, které při tažení v moři za loděmi mohou zachytit zvuky vydávané různými druhy mořských živočichů.

Důležitým společníkem pozorovatelů během jejich misí byly vysoce odolné notebooky TOUGHBOOK od společnosti Panasonic. Díky svým vlastnostem tato zařízení poskytla klíčovou podporu během průzkumů, protože umožňují použití specializovaného softwaru a zajišťují dlouhou životnost baterie, maximální odolnost vůči vibracím a náročným podmínkám prostředí, jakými jsou velmi vysoké teploty v letadlech, stříkající voda na lodích a neustálé přímé sluneční světlo.

Model TOUGHBOOK CF-54, nejtenčí a nejlehčí, jaký kdy byl sestaven, vyniká svým jedinečným designem „včelích plástů“ pro vyšší pevnost a klávesnicí odolnou proti polití. Model TOUGHBOOK CF-33 2 v 1 nabízí maximální odolnost. Disponuje dvěma bateriemi vyměnitelnými za provozu a odnímatelnou klávesnicí, která umožňuje používat displej samostatně jako tablet.

„To, že jsme mohli plně důvěřovat spolehlivým zařízením, pro nás bylo při realizaci projektu zásadní. Při provádění provázané činnosti založené na pozorování v reálném čase není prostor pro technické problémy, protože by mohly ohrozit nashromážděná data nebo způsobit, že celý pracovní den bude zbytečný,“ říká Simone Panigadaová, vědecká koordinátorka projektu Iniciativa pro průzkum ACCOBAMS.

Iniciativa pro průzkum oblasti ACCOBAMS nabízí ve díky dvěma kolům výzkumů ve Středozemním a Černém moři jedinečnou příležitost sbírat údaje nejen o kytovcích, ale také o jiných mořských druzích (např. mořských želvách, obřích rejnocích, žralocích, mořských ptácích) a rovněž o mořském odpadu a podvodním hluku. Výsledky poslouží jako cenný základ pro sledování trendů v populaci živočichů, budou však také zvažovány ve světle stávajících hrozeb pro kytovce a povedou k doporučením smluvním stranám ACCOBAMS ohledně jejich ochrany.

„Vědět, kolik zvířat obývá naše moře, je nezbytné zajištění jejich ochrany,“ dodává Simone Panigadaová, „proto jsme se zavázali provést sčítání, pokud jde o hustotu a hojnost velkých obratlovců, které lze použít jako výchozí bod a jako srovnání pro nové průzkumy, které mají být provedeny v příštích několika letech. Tímto způsobem můžeme identifikovat trendy mořské populace.“

„Zařízení TOUGHBOOK jsou konstruována tak, aby vydržela. Byla vyrobena pro použití v drsných venkovních podmínkách, a proto jsou ideálním nástrojem pro průzkumníky ve vzdálených prostředích. Jsme hrdí, že byla použita při tak ambiciózním vědeckém projektu,“ říká Jan Kaempfer, generální ředitel marketingu společnosti Panasonic, divize mobilních řešení – Evropa.

Fotografie k projektu naleznete zde: https://flic.kr/s/aHsmMMCkmS

[1] Albánie, Alžírsko, Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Egypt, Francie, Gruzie, Řecko, Itálie, Libanon, Libye, Malta, Monako, Černá Hora, Maroko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Španělsko, Sýrie, Tunisko, Turecko a Ukrajina.