Phone number: +420 234 294 112

Rok 2021 přinese nové využití technologií pro práci

Může se stát, že nás výzvy, se kterými jsme se museli v roce 2020 vypořádat, přimějí přehodnotit to, jak používáme technologie v našem pracovním i osobním životě?

Autor: Kevin Jones, generální ředitel divize mobilních zařízení TOUGHBOOK ve společnosti Panasonic Business Europe

Navzdory neuvěřitelnému technologickému pokroku v posledním desetiletí zjistili ekonomové, že tento inovační boom nevedl ke skokovým změnám v produktivitě a HDP, jak mnozí předpovídali. Je samozřejmě pravda, že existuje mnoho průlomových technologií, které nepochybně vylepšily způsob, jak žijeme a pracujeme. Jako šéf evropské pobočky globálního giganta v oblasti odolné mobilní výpočetní techniky jsem svědkem mnoha příkladů toho, jak mohou notebooky, tablety a další mobilní zařízení přispívat k eliminaci rutinních úkolů, snižování nákladů nebo zlepšování produktivity a zákaznických služeb.

Na druhou stranu, a asi naštěstí, ještě nežijeme v utopické budoucnosti vykreslované za mého mládí, kdy by se lidská práce stala zbytečnou a trávili bychom čas přemýšlením, jak vyplnit náš nekonečný volný čas.

Pomalu se vzpamatováváme z nejvíce znepokojivého a tragického roku, který si pamatuji. Přemýšlím, jestli v nás bezprecedentní obchodní i osobní výzvy, kterým jsme museli čelit, zanechaly i nějaká pozitiva. Naučili jsme se lépe využívat technologie, které nás mohou posouvat v našem soukromém i pracovním životě vpřed?

Nucený a rychlý přechod na práci z domova představoval pro velkou část zaměstnanců po celé Evropě stresující šok, který otřásl systémem a narušil mnoho rodinných životů. Když opadlo prvotní zděšení a zaměstnanci se s novými technologiemi a postupy sžili, přišly změny, které měly zajímavý dopad na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. 

Jako manažer jsem se musel naučit komunikovat se svým týmem novým způsobem. Potýkali jsme se s tím, že klíčoví pracovníci zůstali v kancelářích, zatímco ostatní pracovali z domova. Také jsme se museli naučit více jeden druhému důvěřovat. Mnohým se změnila pracovní doba, protože se během dne museli věnovat svým dětem, které nemohly chodit do školy. Všichni jsme si našli nové způsoby práce, které vyhovují naší osobní situaci. Někteří začínají dříve a během dne mají volno pro svůj rodinný život, nebo aby udělali něco pro sebe, třeba si zacvičili. Někteří rádi pracují později, když se ruch domácího života uklidní. Všiml jsem si, že je klíčové zajistit, aby měli lidé jasné instrukce, a nechat je plnit zadané úkoly způsobem, který jim nejlépe vyhovuje. Na začátku jsme čelili nekonečné smršti virtuálních schůzek. Nyní jsme si na nový způsob spolupráce všichni zvykli a porady jsou méně časté, kratší a efektivnější.

Kvůli pandemii se eliminovala také možnost cest do zahraničí, které jsme dříve běžně využívali k setkávání se jak s kolegy, tak se zákazníky. Nyní přemýšlím, proč jsme měli potřebu trávit dva dny na cestách jen kvůli dvouhodinové schůzce, která mohla stejně efektivně proběhnout prostřednictvím videohovoru.

Do online prostředí se přesunuli také další aktivity. Nedávno jsme uspořádali naše první virtuální inovační fórum Panasonic TOUGHBOOOK. Měl jsem obavy, že změna z fyzického na virtuální prostředí ovlivní účast, ale dospěl jsem k překvapivému zjištění. Více lidí, kteří se účastní více sezení, se může bez obav plynule připojovat a odcházet ze sezení, jak chtějí. Zpětná vazba byla neuvěřitelně povzbudivá a náklady na akci byly po časové i finanční stránce výrazně nižší.

Rozhodně nenaznačuji, že by lidé už nikdy neměli pracovat v kanceláři, cestovat na pracovní akci nebo se setkat se zákazníky tváří v tvář. Spíše věřím, že jsme si uvědomili, že lze vystoupit ze zajetých kolejí a technologií není potřeba se bát a za každou cenu se jim vyhýbat.

Vynucené změny zažitého chování mě přiměly zeptat se sám sebe, proč dělám věci stále postaru.  Technologie pro virtuální schůzky existovaly už dlouho před pandemií, a přesto jsme je používali zřídka jen zřídka. Nyní si uvědomujeme, že fungují a navíc je relativně snadné se s nimi naučit pracovat.

Co si tedy z pandemie můžeme odnést? Efektivní využití technologií nám přináší nezanedbatelnou úsporu času. Pokud navíc omezíme své cesty auty, autobusy nebo letadly, ušetříme také životní prostředí.

Když se vrátím na začátek svého zamyšlení, obávám se, že nízký růst ekonomické produktivity z aktuálního technologického pokroku nesouvisí až tolik s problémy s technologiemi. Pramení spíše z neochoty firem a jejich vedení změnit tradiční způsob práce. 

Možná teď budeme k využití všech výhod, které pokrok v nových technologiích nabízí, otevřenější. Možná se zlepší vyváženost našeho pracovního a soukromého života. Třeba se konečně zvýší produktivita očekávaným způsobem. Vzpomněl jsem si na výrok: „Budoucnost se tvoří, neobjevuje, a přesto nás budoucnost neustále udivuje, protože se stává přítomností.“ Vstupujeme do roku 2021 a já doufám, že začneme více využívat technologie k tomu, abychom pozitivně formovali naši vlastní budoucnost tím, jak žijeme a pracujeme.

Fotografii Kevina Jonese najdete ZDE.