• Professional Camera Solutions

Společnost Panasonic představuje platformu KAIROS, budoucnost živé videoprodukce

Praha, 6. května 2020 – Společnost Panasonic dnes představila KAIROS, novou generaci platformy pro živou videoprodukci. Tato platforma pro zpracování obrazu IT/IP nabízí systém s otevřenou architekturou pro přepínání živého videa s úplnou flexibilitou vstupů a výstupů, nezávislostí na rozlišení a formátu, maximálním využitím procesoru CPU/GPU a prakticky neomezenou škálovatelností ME.

KAIROS, jakožto nativní IP, ST 2110 systém, podporuje přechody na živé pracovní toky IP a eliminuje omezení vyhrazeného hardwaru. Tento systém založený na COTS vytváří nové produkční příležitosti zahrnující mozaiku ekosystémů IT s řadou komponent od dodavatelů z různých odvětví.

„KAIROS představujeme jako systém pro přechod odvětví na živé pracovní toky IP. To si žádá, aby autoři přemýšleli o tom, jak své produkce a zařízení připraví na požadavky budoucnosti,“ řekl Guilhem Krier, vedoucí oddělení New Business & Market Development pro obchodní jednotky MEBD a DSC ve společnosti Panasonic. „Kvůli neustále rostoucí sadě nástrojů a hardwaru potřebují producenti komplexní řešení pro nejrůznější použití, aby se vymanili z omezení tradičního hardwaru. KAIROS je platforma IT/IP založená na otevřené softwarové architektuře, díky tomu je kompatibilní s různými komponenty vysílacího programu a virtualizuje je, takže produkce je flexibilní, dynamická a výkonná.“

U televizních studií lze KAIROS bez problémů integrovat do současné ST 2110 infrastruktury, bez nutnosti dalších IP brán. V modlitebnách a kostelech obstarává KAIROS správu obrazovky a potřeby lineárního vysílání, ale může také pojmout nová zařízení nebo netradiční zobrazení. V případě sportovních a zábavních akcí mohou zkušení pracovníci využívat uživatelsky přívětivé grafické rozhraní a poskytovat poutavý obsah nebo nastavit složité systémy i po krátkém zaškolení.

KAIROS nabízí kreativní a provozní svobodu pro efektivní produkci živého videa. Platforma je vybavena standardizovanou konektivitou IP namísto individuálních vstupů a výstupů videa. Díky tomu může KAIROS podporovat signály v základním pásmu a IP signály v libovolné kombinaci. Systém KAIROS je také vybaven nekomprimovaným zpracováním toků SDI, ST 2110 a NDI jakéhokoli rozlišení, jako je HD a UHD, a v jakémkoli formátu, ať už 16:9 nebo v netradičních formátech, jako je 32:9 pro LED pozadí.

Procesní platforma založená na GPU umožňuje uživatelům přidělit výpočetní výkon se 100% účinností k dosažení výkonu, pro který by jinak byl nutný větší hardwarový systém. Latence zpracování systému KAIROS může být až na úrovni jednoho snímku a také podporuje synchronizaci PTP (Precision Time Protocol).

KAIROS nabízí plně přizpůsobitelné, intuitivní grafické uživatelské rozhraní, které umožňuje uživatelům snadno spravovat neomezené množství vrstev a efektů. Platforma stanoví nový standard použitelnosti a přizpůsobení pomocí intuitivního rozhraní pro živé komponování ve stylu programu Photoshop. Vzhledem k tomu, že zpracování videomixu je založeno na GUI, platforma neomezuje počet ME ani klíčů jako tradiční přepínač. Klíče, efekty a škálování se nastavují v každé scéně bez omezení a celkový počet vrstev videa závisí pouze na kapacitě GPU.

Základem systému KAIROS je Kairos Core, hlavní jednotka, která obstarává veškeré zpracování obrazu. Hlavní jednotka verze 1 bude spravovat vstupy/výstupy videa prostřednictvím karty brány Deltacast a/nebo připojení karty NIC (karta síťového rozhraní) Mellanox 100 GbE k zařízením COTS IP a bránám SDI a HDMI. Ovládání provozovaných zařízení se bude realizovat přes samostatný Gbit Ethernet zahrnující Kairos Creator, software GUI pro nastavení a softwarový ovládací panel a Kairos Control, hardwarový ovládací panel Panasonic prémiové kvality ve stylu 2ME.

Do sítě lze přidat další pracoviště Kairos Creator nebo Kairos Control. Další síťový hardware a rozšiřující licence na vstupy/výstupy mohou zvýšit počet zdrojů a obrazovek. Další kompatibilita a funkce budou k dispozici prostřednictvím dodatečných licenčních klíčů a přidáním další hlavní jednotky vznikne příležitost rozšířit systém podle požadavků jakékoli organizace. Dodávky systému KAIROS budou zahájeny ve třetím čtvrtletí 2020 a minimální konfigurace bude k dispozici přibližně za 30 000 EUR.

Společnost Panasonic také oznámila, že vytvořila program KAIROS Alliance Partners, který zahrnuje výrobce hardwaru IP COTS a přední výrobce grafických, automatizačních a multimediálních serverů. Pro platformu KAIROS je propojení s komponentami jiných dodavatelů důležité, protože KAIROS využívá řadu IT ekosystémů založených na technologii COTS a snadno rozšiřuje funkce a odkazy na externí zařízení přidáním aplikačního softwaru.