BEZPEČNÉ MĚSTO DÍKY KAMEROVÉMU SYSTÉMU

Výzva: Hlavním cílem bylo zvýšení bezpečnosti obyvatel a návštevníků města Nitra Řešení: Kombinace otočných a statických IP kamer s HD a Full HD kvalitou obrazu.

Ostrost obrazu je skutečně výborná. Dokážeme na záznamu rozpoznat tvář člověka nebo poznávací značku vozidla i na velkou vzdálenost. Pro zobrazení používame velké, 75 palcové monitory, na kterých vidíme každý detail a to nejen v průběhu dne, ale i na záběrech z nočních hodin.

Mgr. Silvester Nitry, koordinátor MKS, PCO v Nitře


Nitra je nejstarší město na Slovensku s bohatou historií. Počtem obyvatel jde o páté největší město v zemi, které je díky dvěma místním univerzitám plné studentů.

Na bezpečnost obyvatel a návštěvníků dohlíží Městská policie Nitra. S pomocí kamerového systému, který je ve městě instalován, je její práce mnohem efektivnější. Kamery pro Nitru dodala společnost Panasonic. Díky nim dokáže městská policie monitorovat klíčová místa a křižovatky a obraz, který kamery poskytují, zachycuje potřebné detaily ve vysoké kvalitě. Jejich výhodou je také to, že nevyžadují prakticky žádnou údržbu a dokáží spolehlivě pracovat nepřetržitě i v náročných městských podmínkách.

Projekt pro bezpečnost

Budování kamerového systému v Nitře je dlouhodobý projekt. Velkou výhodou kamerového systému Panasonic je tak plná kompatibilita, která umožňuje jeho postupné doplňování. První kameru zde instalovali již v roce 2001. Po ročním zkušebním provozu se počet monitorovaných míst velmi rychle zvyšoval a dnes Nitru hlídá už 49 kamer. Postupně, rok co rok, se systém rozšiřoval. Převážná většina kamer je v historickém centru, pod dohledem jsou však i ostatní městské části. "Kamery umisťujeme na rušná místa s velkým pohybem lidí a motorových vozidel," vysvětluje koordinátor městského kamerového systému, Silvester Nitry. Díky kamerám mají městští policisté mnohem lepší přehled o tom, co se ve městě děje. "Kamera z nadhledu zabírá větší plochu a může vidět podstatně více, než hlídka. Kamera samozřejmě nenahradí policistu, je to však pro nás další oko, které pomáhá dohlížet na bezpečnost lidí ve městě, "vysvětluje pan Nitry.

Městská policie přitom využívá několik druhů kamer. Většinu tvoří otočné kamery, kterými jsou monitorovány velké křižovatky a náměstí. Doplňuje je i několik statických kamer. Kamery pomáhají při objasňování přestupků či dopravních nehod. "Velmi často spolupracujeme i s dopravní policií. Záznamy z kamer však využívá i státní policie při objasňování trestných činů. O spolupráci nás požádají ve stovkách případů ročně, "říká pan Nitry.

Důležité detaily

Pro práci městské policie je klíčová kvalita a rozlišovací schopnost. Poslední kamery, které v Nitře instalovali, jsou Panasonic WV-X6531, které poskytují obraz ve Full HD kvalitě a až 40-násobné optické přiblížení. "Ostrost obrazu je skutečně výborná. Pokud je to nutné, umíme na záznamu rozeznat obličej člověka či poznávací značku vozidla i na velkou vzdálenost. Pro zobrazení využíváme velké, 75 palcové monitory, na kterých vidíme každý detail a to nejen během dne, ale i na záběrech z nočních hodin, "vysvětluje pan Nitry. Ostrost obrazu je také v neposlední řadě přívětivější i pro operátory, kteří záběry z kamer sledují několik hodin denně. Zrak si tak namáhají výrazně méně.

Spolehlivost a kvalita

Výhodou instalovaných kamer je jejich bezporuchovost a nízké nároky na údržbu, které tak šetří náklady města. Skla jsou ošetřena nanotechnologií, která odpuzuje vodu a prach. Ani v náročném městském provozu na rušných křižovatkách je není třeba čistit. Přestože kamery jsou v činnosti 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, jejich poruchovost je prakticky nulová.

Současných 49 kamer napomáhá k tomu, aby Nitra byla příjemným a bezpečným městem. Projekt budování kamerového systému však nekončí a plánuje se jeho další postupné rozšiřování.


Technické vybavení Panasonic:

10 ks analogových speed dome kamer Panasonic WV-CW594

2 ks WV-SW395 IP speed dome kamer, HD rozlišení, 30x optický zoom

8 ks WV-SW397 IP speed dome kamer, HD rozlišení, 40x optický zoom

10 ks WV-X6511 IP speed dome kamer, HD rozlišení, 40x optický zoom

12 ks WV-X6531 Full HD IP speed dome kamer s 40x optickým zoomem

3 ks statických Full HD kamer WV-SPW532

2 ks klávesnice s joystickem WV-CU950

4 ks klient a setup SW ASM300, nastavení a zobrazení kamer i analogových i IP kamer

3 ks záznamníků WJ-NV300

2 ks záznamníků WJ-NX300

3 ks analogových záznamník WJ-HD716

3 ks monitorů 75 "

 

Více informací naleznete zde:

https://business.panasonic.cz/bezpecnostni-reseni/