Fotbaloví fanoušci v Belgii nemusejí stát dlouhé fronty díky zkušebnímu provozu biometrických vstupních bran

Majitelé permanentek na zápasy belgického fotbalového klubu RWD Molenbeek budou zakrátko mít snadnější vstup na stadion díky technologii rozpoznávání tváře, která bude instalována na turnikety.

I když je projekt stále ještě v testovací fázi, fanoušci už mohou při objednávání permanentek on-line nahrát i svou identifikační fotografii. Tato fotografie pak bude v reálném čase porovnána se záběry pořízenými dvěma kamerami instalovanými u fronty určené držitelům permanentek před vstupem na stadion. Fanouškům tak bude umožněn rychlejší vstup. Automatická brána bude instalována počátkem roku 2019.

Rychlejší kontrola pro držitele permanentek

Diváci, kteří své papírové vstupenky zapomněli vzít s sebou, se na stadion i tak bez problémů dostanou. Ti, kteří své foto na stránce nenahráli, nebo si vstupenku od někoho půjčili, budou stále muset projít běžnými vstupními branami a vstupenky u turniketů ukázat. Systém instalovala společnost Zetes, která využívá technologii rozpoznávání tváří od společnosti Panasonic.

Mimořádná spolehlivost

Software rozpoznávání tváří se používá pouze ke kontrole vstupu jako další benefit pro ty, kdo si koupili permanentku. Thierry Dailly, předseda klubu RWDM, vysvětluje: „Systém rozpoznání tváří se svou rychlou a spolehlivou funkcí zpracování dat znamená, že jeho instalací můžeme urychlit proces kontrol před vstupem na stadion.“

Alain Wirtz, výkonný ředitel společnosti Zetes, dodává: „Tento projekt představuje skvělý příklad toho, jak můžeme těžit ze schopností inovace skupiny Panasonic, vlastníka společnosti Zetes. Společnost Zetes se specializuje na technologii identifikace, která má řadu různých využití. Doufáme, že tento projekt zafunguje jako výkladní skříň toho, co nabízíme.“ Pilotní projekt bude fungovat asi rok.

Ochrana soukromí

Fotografie fanoušků se skenují a ukládají na server klubu RWDM, který není připojen k internetu ani k žádnému jinému systému. K datům mají přístup pouze pracovníci pověření klubem RWDM. Údaje pořízené kamerami u vstupu se nezaznamenávají. Fanouškům je tak garantována ochrana soukromí. V současné době je systém stále ve fázi testování a funkce rozpoznávání tváří ještě nebyla zcela uvedena do provozu. Instalace automatické brány na začátku roku 2019 plánovaný program završí.

Akvizice společnosti Zetes společností Panasonic

V dubnu 2017 získala společnost Panasonic majoritní akciový podíl ve společnosti Zetes a v červenci 2017 byla akvizice dokončena nákupem 100 % podílu. Společnost Zetes byla založena v roce 1984 a v roce 2016 měla 1 100 zaměstnanců v 21 zemích regionu EMEA. Hlavní sídlo se nachází v Bruselu.