Whitepapers studie Computer Product Solutions

Neustále spolupracujeme s věhlasnými institucemi a odborníky v odvětví, abychom informovali o roli IT v dnešním světě podnikání. Naše výzkumy jsou založeny na přímém kontaktu se zákazníky a podrobné analýze trhu a jsou ideálním zdrojem informací, pokud rozhodujete o nákupu IT produktů a služeb.
Všechny naše zprávy a výzkumy naleznete níže.

 • Why tablets can successfully transform your business

  As enterprises transform their business models, products, and processes through the implementation of mobility and digital transformation strategies, they must also ensure that computing devices are the right tools to deliver business success. Between traditional form factors and mobile devices, tablets emerge as the ideal platform to offer productivity features as well as mobility and digital capabilities.

 • Sustainable Mobile Device Strategies Deliver Significant Savings for Business, 2017

  Businesses still waiting to implement a sustainable mobile device strategy are missing out on significant savings – on average 30% of their annual mobile device budget. These savings are primarily driven by the ability to extend the life of notebooks, hybrids, tablets and handhelds by an average of two years.

 • Rethinking Retail: The Tablet Revolution

  Tablet adoption in retail and hospitality is driven by a number of compelling use cases. These are
  focused on delivering increased levels of customer service and improved productivity and
  efficiencies, but they also support integration in omni-channel strategies and the supply chain.

 • Skenovací práce bez koláčů, 2016

  Známé pořekadlo říká „bez práce nejsou koláče“, ale z našeho posledního výzkumu vyplývá, že v logistických a spedičních podnicích zaměstnanci pracují, ale koláčů kvůli špatně navrženým čtečkám čárových kódů moc nemají.

 • Srovnávací test odolného handheldového tabletu Panasonic Toughpad. 2016

  Nezávislá společnost pro průzkum trhu Opinion Matters oslovila osm mobilních pracovníků, kteří v rámci své každodenní práce používají mobilní skenovací přístroje (např. spediční řidiče, skladníky, pošťáky, doručovatele a logistické pracovníky maloobchodu), aby porovnali tři různé kapesní tablety.

 • Revoluce ve světě počítačů. 2015

  Přes příslib, že tablety způsobí revoluci v mobilní práci, náš poslední průzkum ukázal, že notebooky zůstávají preferovanou volbou mobilních pracovníků v Evropě. Tablety bezpochyby obsadily významný podíl trhu a jsou povolání, pro která jsou jejich rozměry ideální.

 • VDC Whitepaper: Realising the Gift of Time. 2014

  Considering deploying tablets to your mobile workforce? Then don’t miss the latest essential findings from analyst group VDC Research, exclusively available from Panasonic Toughbook.

 • TBR Tablet Whitepaper 2014

  The top three purchase drivers: See why rugged tablets like Panasonic Toughpad are leading the way in the IT industry

 • Secret Saboteur Whitepaper 2013

  So are you among the ranks of ‘secret saboteurs’? Find out just how deeply passions run – and why ‘bring your device' may not be the best option for businesses and organisations looking to deploy mobile IT throughout their workforces - in our free industry whitepaper 

Pages